Chińska firma zapłaci 17,7£ za świeżo wydane akcje, wskutek czego kapitalizacja Frontier Developments aktualnie wynosi ponad 200 mln GBP.

Po zakupie 3,37 mln świeżo wydanych akcji zwyczajnych chińska firma Tencent weszła w posiadanie 9% udziałów we Frontierze. Przed wydaniem dodatkowych akcji ów udział wyniósłby 9,9%.

Środki z transakcji zostaną wykorzystane do wzmocnienia istniejących rezerw finansowych FDEV. Pod koniec maja wynosiły one 12,6 mln GBP. Operujące w Cambridge studio planuje też inwestować w rozwój (zwiększyć zatrudnienie i portfolio). To pokrywa się z krążącymi w sieci informacjami odnośnie gry związanej z dużą marką filmową oraz „tajemnicami” jakie mają zostać ujawnione podczas Frontier Expo).

Elite DangerousDavid Braben nie utracił pakietu kontrolnego firmy – Edward Lewis (Senior Community Manager) potwierdził to na Reddicie. Dodatkowo poinformował, że kierunek i działanie FDEV pozostaną dokładnie takie same.

James Mitchell, CSO Tencent jako przyczynę inwestycji podał „wysoce skalowalną technologię silnika gry, dekady doświadczenia developerskiego i coraz bardziej wyrafinowane działania”. Również podkreślił rosnące zainteresowanie w Chinach tematem gier związanych z eksploracją kosmosu i parkami tematycznymi, które to pozycje są bardzo znaczące w katalogu marek Frontier Developments.

„Tencent jest liderem rynkowym przemysłu gier online w Chinach i zarządza platformą premium dystrybucji gier PC WeGame” powiedział w oświadczeniu David Braben – prezez FDEV.

„Ta inwestycja strategiczna zarówno pomoże zwiększyć naszą skalę i poprawić dostęp oraz przyspieszyć wzrost na kluczowym rynku chińskim. Tencent będzie potężnym partnerem dla Frontiera w tym, co wkrótce będzie największym rynkiem świata dla rozrywki.”

Jako część portfolio inwestycyjnego Tencent Frontier jest w dobrym towarzystwie. Chińska firma posiada zauważalne ilości akcji Riot Games, Supercell, Miniclio, Epic Games, Netmarble i Paradox Interactive. Tencent to również największy wydawca gier na świecie jeśli chodzi o przychody.

Frontier zadebiutował na giełdzie cztery lata temu – kapitalizacja firmy wynosiła wtedy 39,4 mln GBP. Aktualnie jest to 209 mln.

Niedawno w wywiadzie dla Glixela Braben wspominał również, że następnym logicznym krokiem dla Elite byłoby wprowadzenie „osad” na planetach. Zapowiada się, że przed twórcami Elite są ciekawe lata!