-
Witaj Obywatelu!
Dotarłeś właśnie do największej i najstarszej polskiej społeczności Star Citizen. Od 2014 roku przynosimy wam wieści o rozwoju gry, poradniki oraz dbamy o to, aby polscy gracze mieli z kim dobrze się bawić.
Dołącz do nas!
-
Tworzenie konta i przewodnik po sklepie RSI
autor: NewLexican tłumaczenie: Nebthtet
Przymierzasz się do zakupu Star Citizena (wersja live: Alpha 3.5) lub Squadron 42 (kampanii dla pojedynczego gracza)? Ten stworzony przez fanów przewodnik pomoże ci w dołączeniu do projektu z wykorzystaniem kodu polecającego, wyjaśni co można kupić w sklepie RSI (i pokaże że jest tam sporo opcji poza tymi oczywistymi), oraz udzieli porad niezbędnych do dokonania wyboru, który spełni twoje oczekiwania.
Zakładanie konta (nie wymaga zakupu)
Jeśli jeszcze nie masz konta na stronie Roberts Space Industries (RSI) na pewno będziesz chciał skorzystać z programu poleceń. Daje to korzyści polecającemu i tobie – dostaniesz bonusowe 5000 United Earth Credits (UEC) – waluty wykorzystywanej w Star Citizen. Kodu referral trzeba użyć podczas zakładania konta – nie można go dopisać później do już istniejącego. Rejestracja nic nie kosztuje, a umożliwi ci uczestnictwo w okresowo organizowanych przez CIG darmolotach pozwalających na bezpłatne testowanie gry.
ZAŁÓŻ KONTO WYKORZYSTUJĄC KOD REFERRAL: STAR‑MC65‑MKPJ
(Dostaniesz bonus 5000 UEC o wartości 5$ i wspierasz nasz serwis)Aby móc kontynuować będziesz musiał dokończyć proces rejestracji wykonując instrukcje zawarte w mailu potwierdzającym i zalogować się na swoje konto.
Star Citizen i Squadron 42 – o co w tym chodzi?
Zapewne nie możesz się doczekać, by dorwać się do sklepu RSI i zakupić paczkę z grą. Ale zanim to uczynisz dowiedz się, nad czym dokładnie pracuje developer (czyli Cloud Imperium Games – CIG).
Projekt składa się z dwóch komponentów. Star Citizen to część MMO – pierwszoosobowe doświadczenie w symulowanym uniwersum. Squadron 42 to część dla pojedynczego gracza – skoncentrowana na fabule kampania, w której zaciągasz się do Marynarki UEE jako pilot bojowy. Zgodnie z tym, co aktualnie jest wiadome po ukończeniu kampanii fabularnej będziesz mieć opcję kontynuowania gry w części MMO swoją postacią ze Squadron 42 – po opuszczeniu armii będziesz dalej grać zachowując reputacje i znajomości z postaciami NPC.
Opcja dla osób zainteresowanych tylko Squadron 42: jeśli interesuje cię tylko kampania dla pojedynczego gracza, tutaj możesz dokonać zakupu samodzielnej wersji Squadron 42. Będziesz musiał tylko zaczekać na ukończenie i udostępnienie gry do pobrania. Warto jednak zauważyć, że kupując Squadron 42 dostaje się natychmiast dostęp do Arena Commandera – modułu walk kosmicznych online i Star Marine – strzelanki FPS online.
Zrozumieć sklep RSI
Jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o tym, co dostajesz w pakiecie z grą. Po pierwsze taki zestaw może zawierać tylko Star Citizena, tylko Squadron 42 lub obie te pozycje. Sprawdź dokładnie czy pakiet zawiera "Star Citizen Digital Download" i/lub "Squadron 42 Digital Download". Pokażemy ci łatwy sposób na dodanie Squadron 42 do zestawu zawierającego tylko Star Citizena podczas procesu zakupu.
Kolejna istotna kwestia dotyczy ubezpieczenia statku (również wymienionego w zawartości pakietu). Gwarantuje ono, że gdy utracisz ubezpieczoną jednostkę dostaniesz nową z fabrycznym osprzętem. Czasami w ramach promocji można nabyć statki z bezterminowym ubezpieczeniem (określanym jako LTI), ale są też sposoby aby mieć LTI na prawie każdym statku i nasza społeczność chętnie doradzi ci jak to osiągnąć (często będzie to kosztować ok. 20-30$). Aby móc odpowiednio ocenić "wartość" LTI powinieneś wiedzieć kilka rzeczy:
- Koszty ubezpieczenia statku będą z założenia (link do FAQ na temat ubezpieczeń) pomniejszymi kosztami. Polisę będzie się opłacać walutą z gry pod koniec każdego okresu ubezpieczeniowego.
- Ubezpieczenie statków (również LTI) nie dotyczy ulepszonych komponentów, na które zamienicie fabrycznie montowane części. Tak samo będzie z przewożonymi ładunkami – na te rzeczy będzie trzeba sobie wykupić osobne polisy.
- Statki w uniwersum Star Citizena budowane są przez korporacje istniejące wewnątrz gry. Podobnie jak producenci samochodów w realnym świecie firmy te będą wypuszczać nowe modele istniejących produktów. Model 2943 300i Origin Jumpworks z wieczystym ubezpieczeniem (który jest w zestawie z grą) może zostać zastąpiony modelem 2945, a w przyszłości modelem 2947.
- Przedmioty w grze będą się zużywać i niszczyć. Dzięki konserwacji to może być w jakimś stopniu redukowane, ale nie wyeliminowane. W dalekiej przyszłości moja 300i stanie się zardzewiałym, wiecznie psującym się złomem. Ze względu na to, że ubezpieczenie zapewnia nowy statek w równoważnym stanie, LTI nic tu dla mnie nie zdziała ponad wymianę jednego gruchota na drugiego.
Minimalne wymagania systemowe (Alpha 3.5)
Większość osób decyduje się na wsparcie gry, by pomóc sfinansować jej rozwój i czeka na wydanie pełnej wersji. Ale jeśli udział w testach wersji Alpha jest dla ciebie istotny, to warto porozmawiać o zmieniających się minimalnych wymaganiach systemowych.
Zamierzeniem Chrisa Robertsa jest by Star Citizen działał na przeciętnym gamingowym PC w chwili premiery, ale do tego zostało jeszcze sporo czasu. Podczas developmentu podstawową zasadą jest że wymagania systemowe będą rosnąć w miarę dodawania różnych części gry, a pod koniec spadną gdy twórcy dokonują końcowych optymalizacji. Alpha 2.6 działała na konfiguracjach, które według dzisiejszych standardów nie należą do mocnych. Alpha 3.0 przyniosła konkretny wzrost zapotrzebowania na RAM i aktualnie zaleca się korzystanie z SSD:
- Windows 7 (64bit) z Service Pack1, Windows8 (64bit), Windows 10 – Anniversary Update (64bit)
- Karta graficzna z 2GB RAM (mocno zalecane 4GB) obsługująca DirectX 11
- Czterordzeniowy procesor
- 16GB+ RAM
- Mocno zalecany dysk SSD
Wspieranie gry
Teraz gdy już wiemy czego szukać czas zanurkować w odmętach sklepu z pakietami z grą. Aby uzyskać pełnię doświadczeń oferowanych przez grę nie trzeba płacić nic ponad minimalną kwotę za grę / gry które chcesz. Ale jako że rozwój i tworzenie gry finansowane jest w 100% przez społeczność sklep oferuje możliwość wsparcia gry za większą kwotę, za co użytkownik dostaje dodatkowe nagrody.
Czy to czyni grę pay-to-win? Definicją pay-to-win dla Chrisa Robertsa jest możliwość zakupu za prawdziwe pieniądze czegoś, co jest niemożliwe do nabycia za walutę wewnątrz gry. Po premierze Star Citizena wszystkie statki, jakie gracze będą mogli posiadać znajdujące się w widocznych na stronie zestawach będą do kupienia za walutę z gry od budujących je firm NPC lub możliwe do zdobycia w inny sposób (np. przechwycimy statek obcych). A gdy development gry zostanie ukończony większość opcji pledge zniknie ze sklepu i dostępne tam będą tylko zestawy startowe.
Na chwilę obecną nawet te pakiety odzwierciedlają jedynie małą liczbę możliwych permutacji zestawów gra + statek, od jakich możesz rozpocząć przygodę. Zobacz, co oferują gotowe zestawy, a później zajmiemy się tym jak zdobyć dostęp do szerszego wachlarza opcji statków, jak również obiecanym wcześniej sposobem na dodanie Squadron 42 do pakietu zawierającego jedynie Star Citizena.
UWAGA: Do chwili wydania gry CIG będzie cyklicznie zerował serwery – to normalna część cyklu developmentu i testowania gry. Jakiekolwiek poczynione postępy będą resetowane i po raz kolejny będziesz zaczynać tylko z tym, co zawiera twój pakiet z grą. Wipe’y serwerów zostaną zakończone wraz z ostateczną premierą gry.
Na koniec drobne ostrzeżenie: tak jak głoszą informacje rozsiane gęsto w całym sklepie Star Citizen jest w trakcie tworzenia i wszystko może ulec zmianie – w tym specyfikacje statków. Tak więc gdy będziesz wyciągać portfel podejdź do zakupu jako do wsparcia gry, a nie pre-orderu na statek swoich marzeń – może to ci oszczędzić troche zgryzoty.
"To jaki statek jest najlepszy?" na takie pytanie zawsze najlepszą odpowiedzią jest: "A co chcesz robić w grze?" Twoim celem powinien być zakup statku mieszczącego się w posiadanym przez ciebie budżecie, a także jak najlepiej wypełniającego zadania do jakich zechcesz go zastosować w uniwersum gry. W chwili gdy powstawał niniejszy tekst jego wybór to spora ilość domysłów. Szybkie przeszukanie internetu pozwoli ci na znalezienie spekulacji (często prezentowanych jako fakty) autorstwa niezliczonych członków społeczności.
Dla tych z was, którzy chcą minimalnym nakładem środków zakupić Star Citizena dostępne są dwa statki startowe: Aurora MR oraz Mustang Alpha. Mustang jest szybszy i zwinniejszy, podczas gdy Aurora to bardziej wytrzymała jednostka zawierająca dodatkowo koję (umożliwiającą bezpieczne wylogowanie się w kosmosie). Żaden z tych statków nie może się poszczycić wyjątkowym uzbrojeniem. Rozmiar ładowni obu będzie można powiększyć przy pomocy ulepszeń. (Chociaż nie ma ich jeszcze w grze, rozsądnym jest oczekiwać że docelowo Aurora będzie w stanie przewieźć więcej ładunku.) To, który z tych statków startowych jest "lepszy" będzie zależeć od tego, jak zamierzasz w grze zarabiać na życie. Ale nie martw się, wybór statku startowego nie definiuje ostatecznie twojego doświadczenia z gry – zawsze będziesz mógł zakupić inną jednostkę za walutę z gry.
Byłoby niedopatrzeniem nie wspomnieć w kilku słowach o kwestiach związanych z ulepszaniem do dużego statku wieloosobowego. Mimo że będziesz w stanie zatrudnić NPC jako członków załogi, bez wątpienia AI nie nadaje się szczególnie do wielu specjalizacji. Jeśli robisz coś wymyślnego, lepiej zrekrutować znajomych by zajęli kluczowe stanowiska (nie zapomnij polecić im lektury niniejszego poradnika ) lub dołączyć do jednej z organizacji - polecamy Ater Dracones.
Nawet jeśli załoga składająca się z NPC będzie wystarczająca, czy rozpoczniesz przygodę z odpowiednią ilością UEC by takową zatrudnić? Jeśli zaczynasz od ogromnego statku towarowego, to czy stać cię na zakup towaru na start? Całkiem możliwe że gracze, którzy będą kontynuować grę postacią ze Squadron 42 opuszczą armię z odprawą monetarną do wydania w Star Citizenie, ale póki co nie wiemy nic na ten temat. Możesz powiększyć pulę startowych kredytek poprzez zakup w sklepie, ale na tym etapie produkcji gry nie wiemy na jak długo starczy wam dana ilość UEC. Tym niemniej jeśli jesteś przekonany do zakupu dużej jednostki rozsądnym krokiem może być dodanie mniejszego, osobno kupionego statku (dodatkowy pledge nie zawierający gry), który nie będzie wymagać tak wiele UEC by go utrzymać i pomoże zarobić na początkowe wydatki.Przejdźmy do statków… Jak widać na porównaniu specyfikacji statków (przypominamy, że specyfikacje mogą się zmienić) w produkcji jest znacznie więcej jednostek niż te dostępne w podstawowych pakietach z grą. Ale nic straconego – możesz ulepszyć statek zawarty w posiadanej paczce z grą do innego o równoważnej lub większej wartości dopłacając różnicę, by zakupić CCU czyli cross-chassis upgrade. Nie wszystkie statki są dostępne przez cały czas. Te "limitowane" i CCU umożliwiające przerobienie innych jednostek na nie mogą pojawić się w sprzedaży podczas akcji organizowanych w trakcie różnych eventów lub po ukończeniu kolejnych etapów developmentu Star Citizena. Tutaj znajdziesz też nasz poradnik, jak korzystać z CCU, aby zdobyć wymarzony statek z LTI.
Dalej masz pytania lub coś jest niejasne? Odpowiedzi znajdziesz na naszym forum, Guilded, oraz Discordzie, oraz oficjalnym chacie CIG Becoming a Citizen. Społeczność Game Armada i członkowie klanu Ater Dracones chętnie pomogą ci w znalezieniu odpowiedzi na pytania związane z grą.
Finalizacja transakcji (i dodawanie Squadron 42)
A więc dodałeś do koszyka pakiet z grą (i być może CCU), a teraz jesteś gotowy do sfinalizowania transakcji. By dodać Squadron 42 do paczki z grą zawierającej jedynie Star Citizena po prostu rozpocznij proces zakupu i gdy dotrzesz do kroku „Place Order” (złóż zamówienie) zobaczysz „Squadron 42 Add-on” na górze jako opcję „Recommended for you” (polecane dla ciebie). Po prostu dodaj go do zamówienia jeśli chcesz.
Opcje płatności różnią się w zależności od lokalizacji geograficznej i ten przewodnik ich nie obejmuje. W przypadku Polski warto mieć na uwadze, że do ceny doliczany jest podatek VAT w wysokości 23%.
Po zakończeniu transakcji jeśli kupowałeś CCU, aby otrzymać docelowy statek musisz je użyć z na ekranie „My Hangar” na stronie zarządzania kontem. Oglądając swoje konto możesz zauważyć, że nie widać tam UEC zawartych w pakiecie z grą. Zostaną one dodane do salda po premierze gry.
Jeśli statek, który zakupiłeś jest w trakcie tworzenia i nie można nim jeszcze latać dostaniesz w jego zastępstwie gotowego do lotu pożyczaka do zabawy w Arena Commanderze i Persistent Universe.
Teraz jesteś już gotów by pobrać launcher. Czekając na zainstalowanie się gry dołącz do polskiej społeczności na Guilded Star Citizen Polska, Discordzie GA, oraz zerknij na:
- oficjalne wprowadzenie dla nowych graczy (po angielsku)
- polskojęzyczny wideoprzewodnik dla nowych graczy przygotowany przez @Dastro dla Game Armady,
- dedykowaną Star Citizenowi sekcję na naszym forum,
- różnorakie poradniki do gry, oraz dział FAQ,
- formularz zgłoszeniowy do Ater Dracones - największego i najstarszego aktywnego polskiego klanu Star Citizen,
- listę znanych problemów w aktualnym buildzie Star Citizena.
- a także dopisać się do listy osób chętnych na wspólną grę.
Podsumowując – pozwól nam powitać się w Uniwersum!
Tekst oparty na poradniku autorstwa NewLexicana przetłumaczonym przez @Nebthtet z GameArmada.org.