Nox jest konceptem ukończonym – a jego produkcja jest na zaawansowanym etapie. Są spore szanse na to, że znajdzie się w wersji Alpha 3.0.

Pytania jakie znajdziecie w niniejszym wpisie zostały zadane przez użytkowników Spectrum. Następnie wybrano te, na które zagłosowało najwięcej osób. Odpowiedzi udzielali Calix Reneau i Ben Lesnick.

Spis treści

Star Citizen Aopoa Nox logo

Jakie statki będą mogły transportować Noxa?

Star Citizen Aopoa NoxTo najpopularniejsze pytanie – póki co CIG nie ukończył testów możliwości przechowywania Noxa wewnątrz każdego statku w grze. Aktualnie wiadomo że wygodnie można to robić we Freelancerze, Cutlassie (nowym, po reworku) i Constellation. Do mniejszych statków z powierzchnią ładunkową jak Reliant czy Avenger Nox będzie się mieścić w sensie fizycznym, ale nie będzie można go zabezpieczyć. Tak więc w praktyce efekty mogą być nieciekawe, ale CIG spodziewa się że gracze i tak spróbują i podzielą się efektami po dodaniu Noxów do gry.

Czy w środowisku atmosferycznym Nox jest tylko pojazdem naziemnym, czy może również latać na większych wysokościach, przez kaniony, w chmurach, itp.?

Star Citizen Aopoa Nox KueNox zawsze będzie mieć dostęp do swojej szerokiej gamy dysz manewrowych, ale walka z grawitacją może być forsowna i ostatecznie nie do utrzymania. Nox podobnie jak Dragonfly może być używany w kosmosie i na ziemi, ale nie może przemieszczać się pomiędzy nimi samodzielnie. W kontekście operacji na powierzchniach planet najlepiej uważać go za pojazd naziemny.

Gdy woda / oceany zostaną dodane do gry czy Nox będzie w stanie przemieszczać się po powierzchni wody z odpowiednio wysoką prędkością?

Star Citizen Aopoa NoxTak. Developerzy myśleli nad dłuższą odpowiedzią, ale zdecydowali się by nie rozwijać tematu. Czy wy też nie znosicie rozepchanych niepotrzebnie odpowiedzi które można normalnie podsumować jednym słowem? Mówi się, że zwięzłość jest istotą dowcipu. Ale nie pamiętam kto to powiedział. (William Shakespeare – przyp. red. ;))

Jaki jest najcięższy typ pancerza, który można będzie używać latając na Noxie?

Star Citizen Aopoa Nox - dzióbTo temat dotykający wszystkich statków w Star Citizenie. Aktualnie wciąż trwa ocena jakie pancerze będą dozwolone podczas pilotażu jakiegokolwiek statku czy pojazdu w grze.

Jak szybko Nox może lecieć w kosmosie?

Aktualnie maksymalna SCM Noxa to 220 i z wykorzystaniem dopalacza dochodzi ona do 550 w kosmosie. Na ziemi ten stosunek wynosi 40/100. 100 metrów na sekundę, metr od ziemi – to imponujący wynik.

Czy Nox radzi sobie z trudnym terenem w jakiś inny lub gorszy sposób niż Dragonfly?

Star Citizen Aopoa Nox w hangarzeMimo że pojazdu takie jak Nox i Dragonfly unoszą się nad terenem wciąż ma on wpływ na sterowanie. W tym kontekście Nox może radzić sobie z bardzo nierównym terenem gorzej niż bardziej zorientoany na cele użytkowe Dragonfly.

Czy Nox ma schowek bagażowy na małe przedmioty?

Star Citizen Aopoa Nox w garażuNie ma. Ograniczona przestrzeń ładunkowa Dragonfly uzyskiwana jest kosztem tylnego siedzenia pasażera. Nox jest zbudowany specjalnie po to, by dostarczyć cię tam, gdzie chcesz dotrzeć szybciej i w jeszcze lepszym stylu.

Czy kiedykolwiek będziemy mogli malować swoje statki? Jeśli tak, co czyni wersję Kue limitowaną?

Star Citizen Aopoa Nox - jazda po pustyniPóki co nie ma konkretów odnośnie systemu malowań. W przypadku wersji limitowanych statków (jak Nox Kue lub Dragonfly Yellowjacket) developerzy nie uważają, że idea dekorowania własnego statku jest niezgodna z oferowanymi przez producentów edycjami. Wzorem tutaj są realni producenci samochodów, którzy zazwyczaj produkują konkretny zestaw wykończeń (wliczając edycje limitowane). Jakikolwiek samochód który możesz kupić dzisiaj może przy inwestycji odpowiedniego nakładu środków i wysiłku być przemalowany na dowolny kolor tęczy… Ale kolekcjonerzy przypisują znaczącą wartość jedynie oryginalnym wykończeniom (które często są również trudniejsze do dokładnego zreplikowania na rynku wtórnym). Rozważana jest również idea unikalnych odznak i identyfikatorów dla wariantów limitowanych. W skrócie – może będziecie w stanie pomalować standardowego Noxa na srebrno w przyszłości. Ale nigdy nie będzie to „Nox Kue”.

Czy mogę jakoś przechować karabin lub jakieś inne większe bronie na / w Noxie, bo nie wygląda że mogę na nim jeździć z czymkolwiek innym niż pistolet?

Star Citizen Aopoa Nox - pustynny jeździecNiestety nie. Jak w przypadku jaskini na bagnach Dagobah masz tylko to, co zabierasz ze sobą.

Czy przechyla się przy skrętach?

Aktualnie w trakcie testów, będzie się przechylać przy strafe’owaniu i kiedy skończysz zmianę kierunku w osi poziomej. Przechył będzie trwać do czasu wyjścia z poślizgu. To całkiem fajne.

Czy Nox będzie szybszy niż Dragonfly?

Star Citizen Aopoa Nox - mroczny jeździecW idealnych warunkach Nox ze swoimi komponentami klasy Competition będzie dawać znaczącą przewagę w wyścigach. Tym niemniej Dragonfly może mieć przewagę na trudniejeszym terenie. Rozważnie planujcie swoją trasę.

Czy Nox będzie mieć możliwe do ulepszenia komponenty takie jak osłony i generatory mocy?

Star Citizen Aopoa Nox - mroczny jeździecKomponenty w skali pojazdu są relatywnie nowym dodatkiem do systemu przedmiotów dedykowanych dla statków. Nox wyposażony jest w komponenty Competition jakości C. W przyszłości CIG zamierza umożliwić dostosowanie komponentów opcjami Competition wyższej jakości. Jakie inne style komponentów będą kompatybilne z Noxem jeszcze się okaże.

Co stanowi o tym, że Nox jest „potężny w walce” jak stwierdzono w ATV?

Star Citizen Aopoa Nox - zbliżenie na HUDGdy Chris Smith wspomniał że Nox będzie „potężny w walce” podczas ATV odnosił się do bezpośredniego porównania tej jednostki z inną w jej klasie – Drake Dragonfly. Mimo że oferują uzbrojenie na podobnym poziomie Nox ma przewagę prędkości co pozwala na wydajne doganianie celów, ogromną zwrotność ze swoimi 16 dyszami manewrowymi i dodatkowe opancerzenie lepiej chroniące pasażera przed wrogim ogniem.

Czy Nox będzie mieć możliwości stealth lub jakiś dostęp do nich?

Pozostawanie niewidocznym w Star Citizen głównie polega na zarządzaniu swoimi emisjami. W tym kontekście będziesz mieć taką samą elastyczność zarządzania zużyciem mocy i sygnaturą ogólną jak korzystając z innych statków. Dodatkowo, możesz zyskać wymieniając komponenty klasy Competition na ekwiwalenty stealth, ale będzie to miało koszty w postaci zredukowanej prędkości i wydajności.

Czy Nox ma podwozie na okres w którym jest wyłączony?

Star Citizen Aopoa Nox w hangarze - dzióbNie, Nox unosi się cały czas na zasilaniu awaryjnym. Jeśli zużyjesz również ten zapas energii upadnie i będzie smutny. Dbaj o swojego Noxa.

Co czyni Noxa prawie tak drogim (a niekiedy droższym) jak statek z silnikiem skokowym i napędem kwantowym?

Ważne aby pamiętać, że statki są wyceniane przy użyciu matrycy komponentów a nie jakiejś drabinki przechodzącej od jednego do drugiego. Ta matryca odpowiada za wiele czynników wliczając w typy pojedynczych komponentów i ich rzadkość. Dla przykładu Nox zawiera pewną ilość zbudowanych z myślą o wyścigach części, podczas gdy Aurora korzysta z bardziej popularnego, masowo produkowanego sprzętu – zgodnie z intencją według której jest to statek wprowadzający nowych pilotów w podróże kosmiczne. Prawdą jest stwierdzenie, że Nox nie ma silnika skokowego ani napędu kwantowego obecnych w Aurorze, ale zapewnia wydajność i specjalizację w swojej zamierzonej roli z którą ta nie może się równać. Dla porównania – w dzisiejszych czasach motocykl zbudowany z myślą o wyścigach może w dzisiejszych czasach kosztować znacznie więcej niż podstawowy samochód mimo posiadania „tylko” dwóch kół.

Star Citizen Aopoa Nox - konspekt PL

Czy to głównie jednostka wyścigowa, czy ma może inne zastosowania np. walka naziemna?

Chociaż zaprojektowany był głównie z myślą o prędkości – wysoka manewrowość Noxa ma niszczycielski potencjał przy flankowaniu wolniejszej i bardziej miękkiej piechoty. Tylko nie rozbijcie się o coś. Innym głównym „zastosowaniem w grze” dla Noxa i Dragonfly którego nie powinno się pomijać jest podróżowanie po proceduralnie generowanych światach. Słowem – są DUŻE, a więc będziecie chcieli mieć do dyspozycji szybki pojazd by przemierzać ich powierzchnie i badać tamtejsze tajemnice.

Czy mogę zainstalować gimbale jeśli zechcę? Czy jesteśmy skazani na nieruchomą broń?

Star Citizen Aopoa Nox - konspekt PL

Tak jak Dragonfly Nox może korzystać tylko z nieruchomego uzbrojenia S1.

Jaki dystans może przebyć z maksymalną prędkością?

Standardowy lot SCM nie spala paliwa w sensie jaki rozumiemy dzisiaj. Postęp technologiczny przez 930 lat poskutkował możliwością wyposażenia statków w odpowiednie wloty dzięki czemu mogą tworzyć i uzupełniać paliwo niezbędne do codziennych działań. W ten sposób możesz podróżować z maksymalną prędkością SCM przez długie okresy czasu. Do działania na dopalaczu w dalszym ciągu jednak masz ograniczoną ilość paliwa – tak jak w przypadku innych statków.

Jeśli Nox utraci zasilanie czy będziemy uwięzieni na siedzeniu przez wysuwaną tylną płytę?

Aktualnie tył będzie się wysuwać i tak, chociaż to interesujący pomysł i taka sytuacja mogłaby otrzymać unikalną animację w przyszłości.