Skocz do zawartości

Witaj na pokładzie !

Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich możliwości oferowanych przez naszą społeczność. Po zalogowaniu możesz zakładać tematy, odpowiadać w istniejących, przeglądać i dodawać zawartość galerii, korzystać z systemu reputacji, prywatnego komunikatora i wielu innych opcji!

Ten komunikat zostanie usunięty, gdy się zalogujesz.

Poradniki Star Citizen

Potrzebujesz drogowskazu? Skorzystaj z naszych poradników!

Porozmawiajmy na żywo!

Chcesz pogadać na żywo? Dołącz do nas na Discordzie!

Dołącz do Ater Dracones!

Szukasz wyborowego towarzystwa do gry w Star Citizena i nie tylko? W Ater Dracones znajdziesz sporo interesujących osób, wsparcie i fajny klimat, a także największą lecz posiadającą własny charakter praktycznie najstarszą aktywną polską organizację w SC.

Mimo iż jest nas wielu cenimy sobie indywidualność naszych członków, a aktywni mogą liczyć na możliwość kształtowania losów klanu.

 • Promowany Podpięty
  Nebthtet
  Nebthtet

  Star Citizen 3.5 - poradnik dla początkujących i powracających graczy

  Ze względu na różnorakie zmiany wprowadzone przez wersję 3.5, oraz sporą ilość nowych pilotów w Uniwersum publikujemy kolejny zestaw przydatnych porad. Na pewno będą użyteczne zarówno dla doświadczonych pilotów, jak i dla tych którzy dopiero oblatują pierwszą maszynę. Jeśli uważasz, że czegoś tu brakuje zostaw komentarz pod artykułem i zadbamy o uzupełnienie tekstu.

  Poniższe porady korzystają z domyślnego obłożenia klawiatury dla wersji 3.5.x. 

  1. Gdy usiądziesz na fotelu pilota naciśnij R, aby przestawić w statek na status Flight Ready (gotowość do lotu).
  2. Po wylądowaniu jeśli chcesz wyłączyć statek i wysiąść z fotela pilota naciśnij I, U i Y. Samo I też powinno wystarczyć :).
  3. Jeśli lądujesz gdzieś indziej niż w dużym porcie warto zostawić włączone zasilanie statku - dzięki temu będzie on mieć cały czas aktywne osłony, przez co trudniej będzie go zniszczyć graczom lub NPC. 
  4. Podczas podróży kwantowej do Hurston lub ArcCorp naciśnij P oraz O (wyłączenie uzbrojenia i osłon), aby zapobiec przegrzewaniu się komponentów. Nie zapomnij o ich ponownym włączeniu pod koniec QT! Uwaga - to rozwiązanie może być ryzykowne, jeśli coś wyciągnie cię z QT w trakcie podróży.
  5. Alternatywny sposób dla bardziej zaawansowanych - znajdź swój napęd kwantowy na MFD do zarządzania ciepłem ("Heat") i podkręć (OC) go aby szybciej się kalibrował, Po inicjalizacji podróży kwantowej maksymalnie zmniejsz zasilanie dla napędu kwantowego, aby wyeliminować jego przegrzewanie się podczas długich skoków.
  6. Podczas korzystania ze StarMap (mapy gwiezdnej pod F2) kliknij dwukrotnie RMB, aby oddalić widok tak, aby wyświetlić cały system gwiezdny. Kółko przewijania w myszy służy tam do porzybliżania i oddalania widoku.
  7. Kiedy punkt interakcji (wewnętrzna myśl) jest podświetlony krótko naciśnij F, aby aktywować domyślne polecenie bez wywoływania całego menu możliwych działań.
  8. Wykonanie emotki (poprzez wpisanie w chat wywoływany klawiszem F12 komendy '/ dance') często może pomóc w przypadku różnorakich problemów np. niemożności upuszczenia niesionego przedmiotu, czy zablokowania się postaci w niektórych przypadkach. Inne emotki też działają ;)
  9. Podczas wydobycia minerałów ustaw skaner na najszersze ustawienie (kółkiem myszy) i użyj krótkich pingów (przytrzymuj LMB) - da ci to szanse na zidentyfikowanie skały z surowcem przy pomocy wzroku (skanowanie górnicze jest obecnie - v.3.5.0 - zbugowane i znaczniki długiego skanowania znikają na stałe po wstępnym skanowaniu).
  10. Lądowiska w ArcCorp Area18 mają drzwi hangarowe zarówno po bokach, jak i u góry (nad płytą lądowiska). Jeśli drzwi nad tobą nie otwierają się, być może to nie tamtędy masz wylecieć. Naciśnij F4 i rozejrzyj się za otwartymi drzwiami. Jeśli żadne nie są otwarte, skontaktuj się z ATC (jak to zrobić opisane jest w punkcie poniżej), która pomoże.
  11. Jeśli chcesz wylądować w jednym z głównych portów musisz uzyskać zezwolenie na lądowanie od ATC. Naciśnij F11 > Contacts. ATC dla twojej lokalizacji powinna być na liście jako pierwszy kontakt - będzie mieć nazwę portu.
  12. Jeśli twój tryb Coupled Cruise nie działa, to sprawdź, czy nie jesteś w trybie Decoupled (V).
  13. Opuszczone podwozie nie spowalnia już statku, a podniesione go nie przyśpiesza. Wystawia się je i chowa klawiszem N.
  14. Tryb automatycznego lądowania włączysz dłużej przytrzymując N.
  15. Cruise jest świetny do płynnego kontrolowanego lądowania, ale pamiętaj, że kiedy jesteś nad płytą lądowiska, prędkość całkowicie zredukowana kółkiem myszy i tak skutkuje ciągiem do przodu z prędkością 1 m / s. Spróbuj wcisnąć C, aby wyłączyć Cruise i następnie V, a następnie „CTRL” (strafe w dół), aby gładko wylądować.
  16. Po dolocie przy pomocy QT do lokalizacji na planecie lub księżycu wskaźnik nawigacyjny znika po wejściu w atmosferę. Wciśnij B (tryb QT), aby ponownie wyświetlić znacznik/i lokalizacji.
  17. Korzystając z terminalu tramwajowego w Area18, masz do wyboru dwa perony. Skieruj się w stronę tego po lewej stronie - stojąc przy rozsuwanych drzwiach widzisz oba perony i masz dość czasu, aby dobiec gdzie trzeba nim tramwaj odleci.
  18. Jeśli chcesz wylądować w jednym z głównych portów musisz uzyskać zezwolenie na lądowanie od ATC. Naciśnij F11 > Contacts. ATC dla twojej lokalizacji powinna być na liście jako pierwszy kontakt - będzie mieć nazwę portu.
  19. Sklepy sprzedające pancerze i broń mają większą ofertę niż to, co widać na manekinach. Podejdź do jednego z interaktywnych ekranów / terminali zakupowych na ścianie lokalu, aby zobaczyć wszystkie dostępne produkty.
  20. Jeśli marker misji bounty (łowcy nagród) nie wyświetla się czasami wybranie "Untrack" i ponownie "Track" spowoduje, że się pokaże.
  21. Jeśli inni gracze strzelają do twojego statku przyczyną może być to, że widzą cię jako "czerwonego" (wroga) lub wystawiono na ciebie list gończy, bo masz na sumieniu jakieś naruszenia prawa.
  22. Powinno być możliwe zachowanie pojazdu przechowywanego w ładowni pomiędzy sesjami gry, jeśli wylogowujesz się w portach.
  23. Możesz uniknąć zatrzymywania się w miejscu, gdy korzystasz z IM, mG itp. w kokpicie włączając tryb Decoupled (ciąg jest przycinany w dalszym ciągu, tak więc ostrożnie podczas lotu w atmosferze).
  24. Jeśli twój statek z założonymi upgrade'ami zostanie schowany (stored) w jednym z outpostów spróbuj przełożyć je na inny z posiadanych statków przed jego odzyskaniem (claim). Jeśli miałeś w tym statku ładunek, to jeżeli możesz go sprzedać w owym outpoście jest szansa, że będzie można to zrobić korzystając z tamtejszego terminala.
  25. Jeśli wolisz handlować niż wykonywać misje za kredytki, to w kilku lokalizacjach można kupić narkotyki, na których jest najlepsze przebicie.
  26. Najłatwiejszy sposób na wyliczenie zysków to wziąć cenę pojedynczej jednostki towaru, a następnie odjąć ją od ceny sprzedaży za jednostkę. Wtedy dostaniesz zysk sprzedaży pojedynczej jednostki. Mając to łatwo policzyć ile zarobi się na mieszczącym 800 jednostek Avengerze czy Cutlassie z ładownią na 4600 jednostek.
  27. Aby popełnić samobójstwo przytrzymaj backspace - jest to przydatne, jeśli gdzieś utkniesz, czy np. wypadniesz ze statku podczas QT nie mając żadnej kosmotaksówki na podorędziu (@Vanter).
  28. Jak dostaniecie w porcie po przyzwaniu "lewitujący" statek do którego nie można wsiąść, to należy się przelogować na inny serwer. Rozwiązanie przetestowane i działa (@parasite).
  29. Jeśli chcecie lub musicie zmienić serwer, to jest na to kilka sposobów:
   • Należy wylogować się do menu gry i odczekać ponad 2 minuty, a następnie ponownie wejść do gry.
   • Inną opcją jest zmiana regionu w menu w prawym górnym roku (domyślnie jest best, czyli wrzuca nas na europejskie serwery) - uwaga, to rozwiązanie może skutkować gorszymi pingami - w końcu łączymy się z innym kontynentem :)).
  30. Dla osób pracujących w spedycji branży >ekhm< rozrywkowej najbardziej opłacalnym ładunkiem jest Neon - nie dość, że mniej kosztuje, to jeszcze procentowy zysk ze sprzedaży jest najbardziej atrakcyjny (@CzarnyMax_PL).

  Rzecz jasna poradnik do 3.0 warto przeczytać i tak - wiele wskazówek tam zawartych dalej jest na czasie!

   

  Poradnik powstał w oparciu o dane z wątku na Spectrum, oraz informacje własne. Cover by Mr. Hasgaha  Opinie użytkowników

  Rekomendowane komentarze

  Jeśli wszystkie inne metody nie zadziałają lub wasz statek przestanie działać czy też po prostu zniknie jak z niego wysiądziecie pamiętajcie że możecie skrócić swoje męki przytrzymując "Backspace"

  Podziel się komentarzem


  Odnośnik do komentarza
  Udostępnij na innych stronach

  Dzięki za poradnik, podchodzę do SC od nowa w tej otwartej fali 1-8 maja i szukałem czegoś podobnego, dla laika nawet odpalenie quantum jest zagadką. Ze swoich wczorajszych bolączek dodam, że jak dostaniecie na decku "lewitujący" statek to należy się przelogować na inny serwer - to sugerowali ludzie i to pomogło na lewitujące nad deckiem statki :)

  Podziel się komentarzem


  Odnośnik do komentarza
  Udostępnij na innych stronach

  Gwiezdni Obywatele chciałem poradzić że jeśli ktoś nie wie w który specyfik narkotyczny zainwestować nasze ciężko zarobione pieniążki to rozglądajcie się tylko za Neonem - dosyć tani w porównaniu Do Widowa i Slamu a największa przebitka :)

  Podziel się komentarzem


  Odnośnik do komentarza
  Udostępnij na innych stronach

  @Nebthtet Czy można zaktualizować linki o ubezpieczeniach? Co to jest, do czego, po co? Rozumiem, że kupując starter za te 50$, nie otrzymam statku i konta na stałe, bo ktoś może mi go zniszczyć... i muszę kupić wtedy drugi za kolejne realne pieniądze?

  Edytowane przez parasite

  Podziel się komentarzem


  Odnośnik do komentarza
  Udostępnij na innych stronach
  21 minut temu, parasite napisał:

  i muszę kupić wtedy drugi za kolejne realne pieniądze?

  Niee, absolutnie. Ubezpieczenie jeszcze jako takie nie działa. Będzie działać dopiero po wydaniu gry. I wtedy jak Cię zniszczą to nie dostaniesz z powrotem statku z ubezpieczenia. Czyli będziesz musiał mieć jakieś fundusze w grze. Jak ich mieć nie będziesz, to wtedy masz szereg innych aktywności gdzie takie pieniądze możesz zarobić i wykupić nieubezpieczony statek. Także za realne pieniądze kupujesz raz. Chyba, że chcesz dołożyć cegiełkę do kolejnej wyspy Krzysia Robertsa, to wtedy możesz kupować wiele razy ;)) Reasumując kupujesz raz za prawdziwe pieniądze ;)

   

  Podziel się komentarzem


  Odnośnik do komentarza
  Udostępnij na innych stronach

  @parasite wystarczyło skorzystać z wyszukiwarki, lub po prostu z menu - akurat pobawiłeś się w archeologa i odkopałeś blisko dwuletni temat, a od tego czasu zmieniła się domena (a linków zaciągniętych przez RSS niestety automat nie przepisuje)

  Dla wszystkich na przyszłość:

  Clipboard02.jpg

  Podziel się komentarzem


  Odnośnik do komentarza
  Udostępnij na innych stronach

  odległości do hangarów od 2'go terminalu po prawej od strony hangarów w Area 18 na ArcCorp ;)

  h01: 335m 
  h02: 610m 
  h03: 2015m 
  h04: 1084m 
  h05: 1801m 
  h06: 629m 
  h07: 903m 
  h08: 1870m 
  h09: 1090m 
  h10: 770m

  ------------------------------------------------------------
  Natomiast jeśli chcecie wymusić ponowne dołączenie do serwera wystarczy zamknąć RSI Launcher
  r1.png.30190e530f036722eb666262cb0c9122.png
  Po ponownym uruchomieniu gry w Main Menu po prawej stronie powinien być komunikat czy chcecie dołączyć ponownie, akceptujecie "["
  r2.jpg.695a1652936d53e9c586cf004601c77c.jpg
  Jeśli komunikat zniknie a wy nie dołączyliście do serwera oznacza to że serwer aktualnie jest pełny, aby komunikat pojawił się ponownie należy wejść w "UNIWERSE" i cofnąć się do Main Menu wówczas można ponowić próbę dołączenia.

  Podziel się komentarzem


  Odnośnik do komentarza
  Udostępnij na innych stronach

  Nie jestem pewien czy aktualne ;) od środkowej konsoli w Lorville na Hurston.

  h01: 882m
  h02: 1043m
  h03: 548m
  h04: 498m
  h05: 526m
  h06: 786m
  h07: 750m
  h08: 773m

   

  Edytowane przez Vanter

  Podziel się komentarzem


  Odnośnik do komentarza
  Udostępnij na innych stronach

  Mam pytanie jak tankować jeśli klikam zatankuj napraw uzupełnij i nic się nie dzieje.

  I druga sprawa czy gondole z silnikami w freelanserze przy lądowaniu można "złamać" jak na filmie?

  Podziel się komentarzem


  Odnośnik do komentarza
  Udostępnij na innych stronach

  @Koryslaw78 Pomysł obracających się silników w Freelancwrach został zaniechany ponieważ są zbyt duże.

  Tankowanie jak i naprawy często nie działają poprawnie w szczególności na Porcie Olisar. Pozostaje próbować aż do skutku zmieniając pady, ewentualnie polecieć na gdzie indziej.

  Podziel się komentarzem


  Odnośnik do komentarza
  Udostępnij na innych stronach

  Szkoda robiło  wrażenie obracanie silników.

  Tak słyszałem ale walczyłem i właśnie w Porcie miałem problemy.

  Myślałem że jest jakiś sposób.

  Dziękuje bardzo pięknie za odpowiedz.

  Do zobaczenia w gwiazdach :)

  Jeszcze trochę po marudzę.

  Czy jest możliwość zmiany koloru HUD w kokpicie (mam błękitny) i jak wlecę w planetę bardzo jasną nic nie widzę.

  Wiem że kolor czatu da się zmienić ale czy też można zmienić kolor HUD?

   

  Podziel się komentarzem


  Odnośnik do komentarza
  Udostępnij na innych stronach

  W wielkim skrócie: custmizacja statków (w tym HUDów) jest na razie w powijakach (przynajmniej oficjalnie). Jakieś tam pierwsze próby już były, ale to na razie pierwsze kroki. W przyszłości powinno się dać zmieniać kolor HUDa (choć mogą występować jakieś ograniczenia od "producenta statku" ;) ). Co więcej sam HUD ciągle ulega zmianom i poprawkom między innymi w celu lepszej jego widoczności w sytuacjach które opisujesz. 

  Podziel się komentarzem


  Odnośnik do komentarza
  Udostępnij na innych stronach

 • FotoZawody

  1. Marcin Przybyłek

   Na orbitę


   • Wyświetlenia

    1 579

   • Głosy

    6

   • komentarze

    1

  2. Maciejozaman

   Noc na Deymarze


   • Wyświetlenia

    1 422

   • Głosy

    5

   • komentarze

    0

  3. Marcin Przybyłek

   Czuję zapach morza


   • Wyświetlenia

    1 423

   • Głosy

    4

   • komentarze

    0

  4. parasite

   Ucieczka przed dniem


   • Wyświetlenia

    1 465

   • Głosy

    4

   • komentarze

    1

  5. Maciejozaman

   Reliant w podróży


   • Wyświetlenia

    1 351

   • Głosy

    3

   • komentarze

    1

  6. parasite

   Poranek przed pracą?


   • Wyświetlenia

    1 310

   • Głosy

    2

   • komentarze

    0

×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności