Skocz do zawartości

Witaj na pokładzie !

Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich możliwości oferowanych przez naszą społeczność. Po zalogowaniu możesz zakładać tematy, odpowiadać w istniejących, przeglądać i dodawać zawartość galerii, korzystać z systemu reputacji, prywatnego komunikatora i wielu innych opcji!

Ten komunikat zostanie usunięty, gdy się zalogujesz.

Poradniki Star Citizen

Potrzebujesz drogowskazu? Skorzystaj z naszych poradników!

Porozmawiajmy na żywo!

Chcesz pogadać na żywo? Dołącz do nas na Discordzie!

Dołącz do Ater Dracones!

Szukasz wyborowego towarzystwa do gry w Star Citizena i nie tylko? W Ater Dracones znajdziesz sporo interesujących osób, wsparcie i fajny klimat, a także największą lecz posiadającą własny charakter praktycznie najstarszą aktywną polską organizację w SC.

Mimo iż jest nas wielu cenimy sobie indywidualność naszych członków, a aktywni mogą liczyć na możliwość kształtowania losów klanu.

 • Nebthtet
  Nebthtet

  RTX w Star Citizen?

  Zacznę od tego, że nie będę walczyć z prawem nagłówków Betteridge'a i odpowiedź na pytanie w tytule newsa brzmi "NIE". Zapytacie "Co? Jak? Dlaczego?". Spieszymy z informacjami :)

  Warto zauważyć, że poniższe informacje trafiły na Spectrum - czyli otwartą platformę komunikacyjną CIG, gdzie developerzy często i aktywnie rozmawiają ze społecznością Star Citizena odpowiadając na wiele pytań. To właśnie tutaj widać siłę otwartego i transparentnego modelu developmentu - rzecz jasna są też wady (sporo osób nie rozumie mechanizmu tworzenia gier i krzyczy o oszustwach, bo cały proces trwa długo i się opóźnia). A tak na marginesie - gracze z większym stażem pamiętają pewnie jeszcze określenie Blizzard time...

  No, ale do rzeczy. Przecież chcecie dowiedzieć się więcej o RTX w Star Citizenie!

   

  Cały temat zaczął się od tego, że jeden z użytkowników zadał na Spectrum pytanie:

  Cytat

  Bluedirk: "Czy wy (developerzy - red.), tak jak ja wierzycie, że technologia RTX zaoszczędzi wam całą masę roboty w dłuższej perspektywie i będzie wyglądać absolutnie zarąbiście?"

  Na odpowiedź ze strony Bena Parry'ego z CIG nie trzeba było długo czekać... 

  Cytat

  Ben Parry CIG: "Ani trochę. Spodziewam się, że jeśli będziemy z tego korzystać, to będzie przyczyną piekielnych problemów dla developerów i okropnym time-sinkiem ale może nam dać delikatną poprawę jakości grafiki lub wydajności, jeśli udałoby się nam to zrobić poprawnie."

  Kolejny użytkownik nie dawał za wygraną:

  Cytat

  Zap Karmablaster: "Czy zamierzacie i tak spróbować, lub chociaż zbadać temat?"

  Na co Ben odpowiedział:

  Cytat

  Ben Parry CIG: "Uczyniłbym to z wielką chęcią, ale na chwilę obecną mamy na roadmapie inne zadania o wysokim priorytecie."

  Wydaje się to całkiem mądrym podejściem, w końcu development Star Citizena i tak trwa już długo, a do końca tej drogi jeszcze daleko. Ale użytkownicy nie dają za wygraną.

  Cytat

  Bluedirk: "Zakładałem, że będzie to mniej pracy ze względu na całe to '...dodaj światło i voila! Nie ma potrzeby oświetlenia środowiskowego'."

  Ben rzecz jasna wyprowadza Bluedirka z błędu:

  Cytat

  Ben Parry CIG: "To bardziej byłby przypadek 'Mamy scenę testową dla bazującej na ray-tracingu techniki oświetlenia, działa ona jak dotąd dla jednego typu światła, a tu jest lista rzeczy, których już nie możecie mieć w pomieszczeniu bez obaw że to się popsuje, ze zgrubnymi szacunkami tego, jak prawdopodobne jest że uda nam się znaleźć rozwiązanie' 😄.

  Dodatkowym problemem jest to, że cokolwiek zaoferowalibyśmy musiałoby być opcją 'także' raczej niż 'zamiast', development dla topowych kart pojedynczego producenta oznacza również konieczność zachowania  parytetu funkcji dla wszystkich innych sprzętów.

  Osobiście chciałbym wykorzystać to (technologię RTX - red.) aby uczynić cienie ostrzejszymi."

  Inny z użytkowników również całkiem słusznie zauważa, że może i artyści środowiskowi mieliby mniej pracy, ale nie developer grafiki, który musiałby okodzić cały ten interes 😛. Bluedirk dalej drążył temat:

  Cytat

  Bluedirk: "Aby czytelnicy mieli jasność, 'także' odnosiłoby się do RTX będącego jeszcze jedną więcej rzeczą do ogarnięcia oprócz całej reszty z którymi developerzy muszą już teraz sobie radzić. 'Zamiast' jest wtedy, gdyby RTX był rozwiązaniem dla oświetlenia. Zakładam że zrozumiałem to poprawnie."

  Ben doprecyzował poprzednią wypowiedź.

  Cytat

  Ben Parry CIG: "Przepraszam, powinienem był wyrazić się jaśniej. Przez 'również' miałem na myśli to, że musielibyśmy świadczyć wsparcie dla dwóch trybów:
  1) 
  Trybu używającego raytracingu (chociaż prawdopodobnie nie wyłącznie tego) w jakiś sposób, by osiągnąć rezultaty
  2) 
  Trybu, który nie korzysta z raytracingu, ale może osiągnąć podobny efekt bez zmiany assetów artystycznych lub konfiguracji oświetlenia

  Przykładowo kiedy portowaliśmy mgłę voxelową zamierzeniem było, aby była to opcja 'również' ponieważ jest droga (obliczeniowo - red.) w uruchomieniu, ale ewentualnie zdecydowaliśmy się że będzie to opcja 'zamiast' ponieważ interpretuje parametry mgły w zupełnie inny sposób i drastycznie zmienia co działa lub nie w sensie rozmieszczenia świateł."

  Kolejny użytkownik z kolei pyta o ewentualne alternatywy dla raytracingu.

  Cytat

  Tiranasta: "Z tego co wiesz, czy oprócz raytracingu jest cokolwiek obiecującego na horyzoncie (nawet odległym) jeśli idzie o dostarczanie wysokiej jakości zgodnych z perspektywą odbić w grach, w scenach z dużą ilością powierzchni odbijających światło i przemieszczających się obiektów, oraz bez ograniczeń odbić powierzchni ekranu?"

  Ben nie ma dla niego dobrych informacji.

  Cytat

  Ben Parry CIG: "W samej rzeczy nie, to jedno z 'ulepszeń wyglądu' jakiego bym się po tym spodziewał. 'Ból głowy' to napisanie całego kodu zarządzającego tym, jaki byłby potrzebny np. do obliczania oświetlenia / cieni na obiektach, których nie ma na ekranie."

  Tiranasta się zasmucił.

  Cytat

  Tiranasta: "Miałem nadzieję, że odpowiedź będzie brzmieć 'tak' 😞 Ale to ma sens. Nie mam pojęcia, jak mogłoby wyglądać niekorzystające z ray-tracingu podejście do tego tematu. W takim razie pytanie dodatkowe: czy  programowanie grafiki w grach wideo jest tak frustrujące na jakie wygląda z zewnątrz?"

  Tutaj odpowiedź Bena jest zdecydowanie bardziej pozytywna.

  Cytat

  Ben Parry CIG: "Przez większość czasu jest tak naprawdę całkiem fajne (programowanie grafiki - red.). Jest sporo możliwości aby podejść do problemu z różnych stron, aby uzyskać odmienne rezultaty różnymi kosztami, z nieustannie podnoszoną poprzeczką i robiącymi to ludźmi, którzy są wręcz nierozsądnie otwarci na temat tego, jak zdołali osiągnąć najnowsze i najlepsze rzeczy zamiast zachowywać branżowe sekrety dla siebie. Wszystko jest w porządku tak długo, jak pracujesz z ludźmi, którzy doceniają to, że musisz równoważyć sprytne kompromisy raczej niż implementować wszystko dokładnie ze 100% elastycznością."

  Lieutenant spytał jeszcze o technologię Vulcan.

  Cytat

  Lieutenant: "A czy Vulcan dalej jest w planach? Dzisiejszy artykuł wziął informacje z niniejszego wątku: https://bitorok.com/2019/02/04/star-citizen-and-rtx/
  Komentarz autora:
  'Co to oznacza dla graczy Star Citizena?
  Dla nas, to naprawdę dobre wieści. To znaczy, że development już przekroczył punkt dodawania całkowicie nowych technologii graficznych'."

  Odpowiedź raczej nie była zgodna z tym, co sobie wydumał autor artykułu :).

  Cytat

  Ben Parry CIG: "Myślę, ze autor się trochę pośpieszył, zwłaszcza twierdząc że 'temat jest przesądzony' dla nVidii tylko dlatego, że jeden z developerów projektu na dalekim etapie zaawansowania uważa, że wdrożenie nowej technologii niemającej jeszcze szerokiej bazy użytkowników będzie problematyczne. Raytracing jest prawdopodobnie wspaniały i z wielką chęcią pracowałbym nad czymś, co z niego korzysta ale pechową rzeczą jest to, że mamy masę raczej przyziemnych zadań (i miejmy nadzieję jakieś mniej przyziemne), które musimy wykonać, by gra działała tak, jak jest to zamierzone."

   

  A Paladin Titus skwitował całą sprawę krótko:

  Cytat

  Paladin Titus: "Kto by chciał RTX, kiedy gra już wygląda tak? 😉"

  titus.jpg

  A co wy o tym sądzicie? Zgadzacie się ze stanowiskiem Bena, czy może sądzicie że CIG powinno implementować takie nowinki technologiczne za wszelką cenę? W końcu i tak jeszcze do premiery daleko? Zapraszam do dyskusji w komentarzach!  Opinie użytkowników

  Rekomendowane komentarze

  Popieram devów. Niech sobie z tym siana dadzą, bo to faktycznie wydłuży czas produkcji. W erteiksy niech się bawią potem. Najlepiej w 2487 roku, jak będą wydawać drugą część 🤣 A tak poważnie, to niech zrobią SQ42 i betę PU. Jak będzie beta, to im wybaczę opóźnienia i zajmowanie się bzdetami od RTX 😛 

  Podziel się komentarzem


  Odnośnik do komentarza
  Udostępnij na innych stronach

  Osobiście też stoję na stanowisku że nie ma sensu ładować środków w coś, co jest wspierane przez ułamek sprzętów i to z 💩 wydajnością. Zanim raytracing będzie popularny w grach (o ile w ogóle), to upłynie jeszcze sporo lat.

  Poza tym peasantochlebaki nie obsługują, to rynek nie ma parcia żeby wdrażać 😝

  Podziel się komentarzem


  Odnośnik do komentarza
  Udostępnij na innych stronach

  Co tu dużo gadać wpierw trzeba ukończyć grę przynajmniej do poziomu bety a nowinki techniczne w stylu RTX zostawić dopiero po ukończeniu wersji finalnej co i tak wydaje mi się że bez RTX gra ta wygląda obecnie przepięknie a co dopiero w przyszłości :space:

   

   

  Podziel się komentarzem


  Odnośnik do komentarza
  Udostępnij na innych stronach

  A ja napiszę coś innego na temat całej tej "cudownej" techniki od Nvidii, więc proszę brać tą wypowiedź z dystansem, ponieważ może ona kogoś urazić.

  O tym, że Nvidia od zawsze czarowała, po to tylko aby sprzedać swoje towary wie każdy. Pierwszym takim czarowaniem było wprowadzenie na rynek kart i technologii związanej z fizyką. Pamiętam jak dziś kiedy pokazywano Batmana, gdzie rzucał on przeciwnikami o ściany i podłogi. Efekt był taki, że płytki które się na tam znajdowały odpadały. Wszystko było by ok gdyby nie fakt, że ów miejsc było raptem dwa w całej grze. Wtedy też zaczął się chory hype ludzi, którzy w ogóle nie rozumieli tej technologii ale jak to bywa głupi lud wszystko kupi wystarczy pokazać błyskotki. Wtedy też pamiętam jak doszło do poróżnienia ludzi, bo zrobiły się dwa fronty. Jedni ślepo zafascynowali twierdzili, ze gry z tą technologią zaczną wychodzić masowo już po 2 latach, bo wedle nich tyle trwa tworzenie gier. Drudzy bardziej sceptyczni twierdzili, że za wcześnie na takie wyroki no i czas kiedy pojawi się więcej gier wykorzystującą tą technologie to jakieś 5-10 lat. O tym że ta technologia ani nie podbiła rynku ani nie jest dopracowana wiadomo było już po latach bo gier za wiele nie było, a i włączenie fizyki powodowało i powoduje dzisiaj duży spadek klatek w grze. Swoją drogą do dzisiaj z uśmiechem wspominam tych co to z taką wielką ochotą kupowali dedykowane karty, przepłacając słono.

   

  Potem przyszedł czas na włosy czyli Nvidia Hairworks, tym razem hype był mniejszy bo już na starcie okazało się, że najpotężniejsze karty na tamten czas mają poważne problemy z obsługą tej technologii i utrzymaniem płynności klatek w grach. Ale Nvidia zapewniała że pracuje ciężko nad tą technologią i już za chwileczkę, już za momencik wypuszczą poprawione sterowniki, dzięki czemu włosy będą banglać nawet na najsłabszych kartach. O tym, że tak się nie stało okazało się po wypuszczeniu nowych kart. Zresztą do dnia dzisiejszego ta technologia kuleje. Swoją drogą tylko w Wieśku 3 włosy na grzebiecie płotki wyglądały ładnie i włosy na niedźwiedziu, btw. mam wrażenie, ze ten niedźwiedź to od Nvidii jest, bo podobny pojawił się w Metro Exodus. O włosach na głowach ludzi nie będę wspominał bo większość to włosy i fizyka stworzone przez dev-ów. W W3 włosy Geralda przy włączonej hairworksach wyglądają jak by ktoś by na nie wylał wiadro farby.

   

  No i teraz kolejny "złoty gral" Nvidii czyli Raytracing i DLLS. Rzucono kolejną błyskotkę w postaci dema technologicznego Star Warsów i zapowiedziano, że z tą technologią tak będą wyglądały gry. Szkoda tylko, że nikt nie wspomniał, że będzie to miało miejsce za jakieś 5-10 lat o ile ta technologia się przyjmie i zostanie dopracowana. Ale wracając do sedna, tak jak przy fizyce tak i teraz utworzyły się dwa obozy tych co mają pusto w głowie i za dużo hajsu i rzucili się na karty w kosmicznych cenach, oraz tych co myślą trzeźwo i pamiętają poprzednie zabiegi marketingowe Nvidii. Na dzień dzisiejszy mamy aż 3 nowe tytuły wykorzystujące ułamek obiecanej technologii, Battlefield 5, który korzysta z DLSS i odbić. Final fantasy wykorzystujący tylko DLSS, oraz Metro Exodus wykorzystujący oświetlenie i DLSS. Zapewne ktoś się zapyta czemu nie ma gry, która wykorzystuje wszystkie technologie, odpowiedź jest bardzo prosta, obecne karty, nawet te najdroższe zdechły by pod tak dużym obciążeniem. Mamy jeszcze w produkcji patch do Tomb Raidera, który kiedyś tam wyjdzie, oraz demo technologiczne w postaci Q2, gdzie na pikselkach można podziwiać cudowną technologie Nvidii.

   

  Także podsumowując dlaczego developerzy średnio są zainteresowani tą technologią i nie chcą jej implementować do swoich tytułów. Odpowiedź jest prosta, o ile sam silnik posiada już zaimplementowaną gotową technologię, to nie ma najmniejszego problemu z tworzeniem gry wykorzystujacą wszystkie technologie, ale jak ktoś ma siedzieć i wdrażać to do jednego tytułu to są to dodatkowe koszta, których twórcy starają się unikać, sami wiecie jak to jest, bo część z Was tworzy gry. Rynek gier to nie tylko karty od Nvidii ale też karty od AMD, gdzie nie ma takich ficzerów i nie będzie, oraz najważniejsze konsole, które tylko w przypadku gdyby dostały GPU od Nvidii miały by tą technologię. Ale że konsole to rynek AMD, więc można stwierdzić jedno, tak będą pojawiać się gry z tą technologią. Nie ta technologia nie zdominuje rynku i nie będzie wielkim czarnym kutasem dla graczy konsolowych i tych którzy nie posiadają kart z tą technologią, a tym bardziej twórcy Star Citizena nie myślą o implementacji tego wynalazku tylko dla wąskiej grupy odbiorców. Tak wąskiej bo te karty się sprzedają chujowo. Wystarczy przeczytać raport Nvidii z ostatniego kwartału 2018 roku.

   

  To tyle co chciałem napisać o tym całym RTX, jak dotrwałeś do końca i się nie zmęczyłeś czytaniem to brawo ty :P

  Podziel się komentarzem


  Odnośnik do komentarza
  Udostępnij na innych stronach

 • FotoZawody

  1. Marcin Przybyłek

   Na orbitę


   • Wyświetlenia

    1 684

   • Głosy

    6

   • komentarze

    1

  2. Maciejozaman

   Noc na Deymarze


   • Wyświetlenia

    1 518

   • Głosy

    5

   • komentarze

    0

  3. Marcin Przybyłek

   Czuję zapach morza


   • Wyświetlenia

    1 515

   • Głosy

    4

   • komentarze

    0

  4. parasite

   Ucieczka przed dniem


   • Wyświetlenia

    1 571

   • Głosy

    4

   • komentarze

    1

  5. Maciejozaman

   Reliant w podróży


   • Wyświetlenia

    1 445

   • Głosy

    3

   • komentarze

    1

  6. parasite

   Poranek przed pracą?


   • Wyświetlenia

    1 399

   • Głosy

    2

   • komentarze

    0

×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności