Skocz do zawartości

Witaj na pokładzie !

Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich możliwości oferowanych przez naszą społeczność. Po zalogowaniu możesz zakładać tematy, odpowiadać w istniejących, przeglądać i dodawać zawartość galerii, korzystać z systemu reputacji, prywatnego komunikatora i wielu innych opcji!

Ten komunikat zostanie usunięty, gdy się zalogujesz.

Poradniki Star Citizen

Potrzebujesz drogowskazu? Skorzystaj z naszych poradników!

Porozmawiajmy na żywo!

Chcesz pogadać na żywo? Dołącz do nas na Discordzie!

Dołącz do Ater Dracones!

Szukasz wyborowego towarzystwa do gry w Star Citizena i nie tylko? W Ater Dracones znajdziesz sporo interesujących osób, wsparcie i fajny klimat, a także największą lecz posiadającą własny charakter praktycznie najstarszą aktywną polską organizację w SC.

Mimo iż jest nas wielu cenimy sobie indywidualność naszych członków, a aktywni mogą liczyć na możliwość kształtowania losów klanu.

  • Ojciec
    Ojciec

    DIY: modyfikacja obudowy Snowblind - poradnik

    Dziś mamy dla was mały poradnik pokazujący jak wykonać niskim kosztem modyfikację obudowy, która oferuje użytkownikowi unikalną możliwość zmiany wyglądu komputera w dowolnej chwili dzięki pełnowymiarowemu wyświetlaczowi LCD w obudowie przy jednoczesnym zachowaniu widoczności wnętrza komputera. Komercyjna wersja wyceniona jest na 300$, natomiast samodzielnie wykonana modyfikacja oprócz naszego czasu będzie kosztować ok. 40-120 PLN (w zależności od tego, ile zapłacicie za monitor z którego ją zrobicie i ewentualnego dokupienia diod LED do ozdobienia wnętrza).

    Istotnym atutem naszej samoróbki jest to, że możecie sobie coś takiego zamontować w takiej konstrukcji, na jaką macie ochotę. Natomiast płatne rozwiązanie jest sprzedawane tylko do gotowych zestawów Snowblind z serii Signature firmy iBuyPower...

    Jeśli będziecie mieć pytania, bądź coś w niniejszym poradniku jest niejasne nie wahajcie się udzielać w komentarzach. Postaram się odpowiadać kiedy tylko znajdę na to czas. Zaczynajmy! 

     

     

    1. Rozbieramy monitor! Zniszczenie, chaos, przyjemny trzask plastiku (żartowałem ;)

    Pamiętajcie, aby zachować ostrożność przy demontażu obudowy monitora. Interesuje nas cała matryca ciekłokrystaliczna i moduł sterujący z modułem power on/off. Należy także zachować ostrożność i odpowiednio zabezpieczyć się przed ewentualnymi obrażeniami jakie może wywołać odskakujący kawałek plastiku.

    1.jpg
    W obudowie każdego monitora powinny być widoczne małe szczeliny od których zaczynamy dobierać się do matrycy, o ile na plastikowych elementach nigdzie nie widzimy śrub.


    2.jpg

     Po zdjęciu ramki uważajmy na element związany z menu i przyciskiem power, który często jest przykręcony do ramki lub trzyma się na zatrzaskach, w moim przypadku był luzem. Odpinamy moduł z przyciskami i wrócimy do niego przy końcowym etapie projektu. 

     

    3.jpg

    Po zdjęciu tylnej osłony sprawdzamy, czy nie ukryły nam się gdzieś jakieś przebiegłe tajniackie śrubki, których również musimy się pozbyć.

     

    4.jpg

    Na zdjęciu zaznaczyłem najważniejsze śruby, które zazwyczaj są pomijane przy demontażu. Wskutek tego, gdy na siłę próbujemy odgiąć osłony często kruszymy brzegi matrycy doprowadzając do jej rozlania.

    Należy odkleić ostrożnie wszystkie osłony i taśmy trzymające moduł matrycy w miejscu. Uwaga - niejednokrotnie mogą być to również małe, trudniejsze do zauważenia śrubki.

     

    5.jpg

    Podważamy zatrzaski ramki po kolei starając się nie używać zbędnej siły. 

     

    6.jpg

    Wewnętrzna plastikowa ramka może popękać podczas demontażu.

    Należy zachować ostrożność przy każdym możliwym zatrzasku - najważniejsza jest matryca, a ramki idą na śmietnik. 

     

    7.jpg

    Oto nasza matryca! W tym przypadku połysk jest z tyłu, a na froncie znajduje się powłoka antiglare, którą musimy odkleić.

     

    8.jpg

    Na powłoce antiglare kładziemy solidnie zmoczony ręcznik. Uwaga: ważne, aby nie ociekał wodą. Można też użyć kilku warstw namoczonych ręczników papierowych (ale nie korzystajcie z papieru toaletowego - ten rozpuszcza się pod wpływem wody i będziecie mieli tylko masę niepotrzebnych śmieci). Tak przygotowaną matrycę należy zostawić w spokoju na 6h.

     

    9.jpg

    Po upływie 6h możena spróbować paznokciem ściągnąć powłokę (na potrzeby poradnika nie zdejmowałem całej, aby pokazać różnicę). Jeśli macie matrycę z powłoką anti-glare również i z drugiej, strony to jej usunięcie jest trudniejsze, ponieważ może się okazać, iż warstwa anti-glare zazębia się z powłoką polaryzacyjną i trzeba bardzo uważać aby nie zdjąć obu. 

    W przypadku takiej matrycy można po 6h spróbować uważnie żyletką zacząć rozdzielać warstwy. Gdy już to zrobimy resztę można zdjąć pociągnięciem ręki. Należy koniecznie na małym wycinku zdjętym z rogu powłoki sprawdzić, czy po obróceniu o 90 stopni blokuje on światło. Jeśli tak, zrywacie warstwę polaryzacyjną. Tego nie wolno zrobić! Wiele matryc stosowanych w laptopach ma mat z tyłu, ale go nie zdejmiecie bo jest solidnie sklejany z warstwą polaryzacyjn. Na dokładkę sterowniki do takich matryc są droższe niż używany 17" monitor z OLX, który ma już wszystko, co nam potrzebne. Uważajcie również na taśmy - w szczególności te przy matrycy. Jeśli taśma się naderwie lub odklei to możecie szukać już innego monitora.

    Po usunięciu powłok, o których mowa w tej części poradnika powinniśmy mieć czystą matrycę gotową do podłączenia pod sterownik. 

     

    2. Sterownik

    10.jpg

    Tutaj interesuje nas tylko i wyłącznie sterownik z taśmą do matrycy i podłączenie do płytki z zasilaniem (zaznaczone na ilustracji). 

     

    11.jpg

    Na laminacie płytki PCB powinien być opis każdej linii. Szukamy GND i 5V. Oznaczamy kable, które będą nam potrzebne do dalszej obróbki.


    12.jpg

    Używając tych kabli zarabiamy wtyczkę molex. Jeśli macie kolorowe kable w PSU, to czerwony oznacza 5V, żółty to 12V a czarny GND (uziemienie). Jeżeli u was wszystkie kable mają ten sam kolor lub są oznaczone inaczej dokładnie sprawdźcie, gdzie jest linia 5V żeby nie spalić sterownika omyłkowo podpinając 12V.

     

    3. Przygotowanie bocznego panelu.

    13.jpg

    Nie jest to najlepsza opcja, ale na początek do snowblind v.1 wystarczy.

    Wycinamy otwór w panelu położonym stroną zewnętrzną do dołu (tak, żeby nie szarpało brzegów). Pilnikiem czyścimy krawędzie i gotowe - jest okienko, troszkę krzywe i niezdarne - ale jest! :D

     

    14.jpg

    Ja użyłem do mocowania specjalnych żelków do zabezpieczeń sprzętu, ale można również wykorzystać taśmę dwustronną M3. Inna opcja to przyklejenie po zewnętrznej stronie taśmy izolacyjnej z odrobiną taśmy zbrojonej na brzegach aby utrzymać naszą matrycę na miejscu. 

     

    4. Finalizacja.

    • Wyłączamy PSU.
    • Instalujemy sterownik w obudowie i podpinamy do molexa.
    • Kabel video od sterownika przeplatamy przez śledzia na zewnątrz i podpinamy do karty graficznej.
    • Pamiętajcie o module on/off potrzebnym, żeby odpalić naszego snowblinda. Moduł ten również wpinamy do naszego sterownika.
    • Wpinamy taśmę główną do matrycy przyklejonej do panelu i zamykamy obudowę. Jeśli macie typowy zatrzask na zasuwę to zwróćcie uwagę na moduł przy matrycy (czy się nie zagiął, a także czy nie uderzy w słupek od zatok 5,2" i się nie naderwie). 
    • Odpalamy nasze cudo i wyświetlamy co tylko chcemy. :) 

    gotowe.jpg

    gotowe2.jpg

    Uwaga od Redakcji: Autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody tudzież uszczerbek na zdrowiu, jakie mogą być efektem skorzystania z niniejszego poradnika. Jak z wszystkimi instrukcjami "zrób to sam" wszystko robicie na własną odpowiedzialność.



    Opinie użytkowników

    Rekomendowane komentarze

    Pamiętajcie, biała obudowa + białe części = dużo lepszy efekt, biały odbija światło najlepiej ca daje nam bardzo dobre tło do matrycy żeby nie tylko wyświetlać informacje, zdjęcia czy animacje z dużym kontrastem ale i kolorowe efekty czy filmy 

    Podziel się komentarzem


    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Świetna sprawa @Ojciec jestem miłośnikiem prostych jednolitych obudów bez żadnych świecidełek za  to z wygłuszeniem ale jeśli ktoś trzyma obudowę na biurku to według mnie to jest rzecz która warto eksponować.
    Zainteresowanym zdradzę tajemnice że @Ojciec może być chętny odsprzedać tą ten projekt 😉

    Podziel się komentarzem


    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Kupić to nie problem... Dla mnie cała frajda polega właśnie na tym, żeby to złożyć od początku samemu. Jak wszystko wyjdzie tak jak trzeba, to na pewno bardziej cieszy niż takie kupne ;)) Ja wiem, że nie każdy ma takie zdolności manualne i wtedy na pewno lepiej kupić taką manufakturę niż płacić miliony za wersję oryginalną. 

    W każdym razie świetny poradnik i na pewno z niego skorzystam ;)

     

    Podziel się komentarzem


    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    No i nie każdy ma narzędzia (jeśli trzeba np tak jak tutaj ciąć budę). Ale na pewno jest to mega inspirujące. 

    Teraz tylko wrzucić tam jakąś super wizualizację ze  Złomkiem czy cóś :)

    Podziel się komentarzem


    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Jutro przesiadam się na Lian Li Dynamic więc moja stara buda pójdzie do pudła i może pod młotek licytacyjny, świeżaka pewnie nie będę tykał przez jakiś czas więc pewnie bez modyfikacji ^^ Ale zamysł już jest jak wykorzystać szkło w taki sposób żeby nie ujawniać elementów elektroniki matrycy... obudowa będzie biała :D

    Dokładnie taka dzidzia :)

    Edytowane przez Ojciec

    Podziel się komentarzem


    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Jakie śliczne akwarium! Problem tylko w tym, że cholernie w tym będzie kurz widać, zakładam że filtrowana porządnie jest?

     

    @Ojciec rozumiem że to taka biała by być nie mogła jak coś? ;) 

    biały.jpg

    Podziel się komentarzem


    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

  • FotoZawody

    1. Marcin Przybyłek

      Na orbitę


      • Wyświetlenia

        1 812

      • Głosy

        6

      • komentarze

        1

    2. Maciejozaman

      Noc na Deymarze


      • Wyświetlenia

        1 638

      • Głosy

        5

      • komentarze

        0

    3. Marcin Przybyłek

      Czuję zapach morza


      • Wyświetlenia

        1 627

      • Głosy

        4

      • komentarze

        0

    4. parasite

      Ucieczka przed dniem


      • Wyświetlenia

        1 710

      • Głosy

        4

      • komentarze

        1

    5. Maciejozaman

      Reliant w podróży


      • Wyświetlenia

        1 573

      • Głosy

        3

      • komentarze

        1

    6. parasite

      Poranek przed pracą?


      • Wyświetlenia

        1 509

      • Głosy

        2

      • komentarze

        0

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności