Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Z mojej strony polecam książkę Jamesa White'a. Była to jedna z pierwszych powieści SF jaką przeczytałem ponad trzydzieści lat temu. Wszyscy podniecają się medycznymi serialami: ER, Grace Anatomy, House M.D. A ponad 50 lat temu facet napisał powieść zatytułowaną Szpital Kosmiczny. Obecnie to seria składająca się z 12 powieści. 

Dla tych co lubią SF na wesoło polecam serię ośmiu powieści (po polsku ukazały się cztery) Harrego Harrisona: Bill bohater galaktyki. Kto przeczyta zaliczy prawdziwe spotkanie z kultową pustacią SF. 

A dla tych co lubią SF "dla myślących" polecam powieść Joe Haldemana: Wieczna wojna oraz powieść Raya Bradbury'ego Kroniki Marsjańskie. Obydwie powieści to prawdziwa uczta dla czytelników lubiących historie z cierpkim morałem. 

Ok może gadam jak stary piernik ale takich autorów SF jak Lem, Dick i wymienieni powyżej obecnie to ze świeca szukać...


 

 

JFK (1).jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maria Lidia Kossakowska

Grillbar Galaktyka

Ciekawe podejscie do SF na wesoło:) Odbiega od SF jakie znamy, ale wciąż jest dobre.

 

Rafał Dębski:

Zoroaster

Światło Cieni

Obie ciekawe pozycję, tylko troche żal że to pojedyncze pozycję:)

SF acz dziejące się na naszej planecie

Suzanne Collins

Igrzyska smierci

W pierscieniu ognia

Kosogłos

Prawdę, mówiąc podchodziłem do tej ksiązki mocno sceptycznie - za mocno filmy były promowane by mi się to podobało. Zostałem zaskoczony totalnie, książki przeczytałem jednym tchem - są o niebo lepsze od filmów. Naprawdę mocno polecam!

 

Ponadto po przeczytaniu 1600 lokacji (nie przerobiłem jeszcze ebooka w Callibrze by mi  pokazywał strony  - ale powinno to być tak 100-130 stron) Inwit Cholewy trzyma poziom.

 

PS Co do dyskusji o tm kiedy pojawia się ebook -  nie ma reguł. Dla przykładu poszedłem we wtorek do Empiku by kupić Inwita w papierze (by @Ulat mógł go przeczytać), ale nie znalazłem go (czasu nie straciłem bo kupiłem Rubieże Imperium ). Po przyjsciu do domu bez problemu zamówiłem Inwit w ebooku - i jak na nowość nawet tanio wyszło:)


vim_ad.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem "Grillbar Galaktike", naprawdę fajna lekka książka. Bardzo mi się podobało też bagatelizowanie różnych rzeczy przez głównego bohatera (który jest ludzkim kucharzem) słowami, że to: "Nic co nie może się przytrafić w kuchni". Trzeba nadmienić, że kuchnia tam bywa niebezpieczna ^^

"Zoroaster. Gwiazdy umierają w milczeniu" - ciekawa pozycja. Dość krótka, ale niezła. Całość dzieje się na dobrą sprawę na jednej planecie z ciekawymi anomaliami grawitacyjnymi. Można stwierdzić, że ma elementy kryminału, bo jest dochodzenie. Była źródłem mojego największego rozczarowania muzycznego w historii.
Był w sumie wspomniany tu już przez duszego.

Do "Igrzysk Śmierci" się nie zgodzę. Może nie tak złe jak filmy (oglądałem tylko pierwszy), ale kiepskie. Przewidywalne i szablonowe. Momentami głupie. Nadużywanie deus ex machina ze strony autora też jest minusem tej serii. Da się przeczytać jak się nie myśli o tym. Jak się zacznie zastanawiać to wychodzą braki. Duże.

 

 

Poleciłbym za to "Światło" oraz "Novę Swing" Harrisona M. Johna. Dość osobliwy styl, ale jak się człowiek przebije przez początek i zacznie ogarniać co się dzieje to naprawdę ciekawy kawałek tekstu. Trzeciej części "Traktu Kefahuchiego" o tytule "Pusta przestrzeń: Historia o duchach" jeszcze nie czytałem.
Jak miałbym podsumować ogólny charakter tego co przeczytałem to by to była lekka psychodela.

Ciekawa jest też "Trylogia ryfterska" Pettera Wattsa. Bo przecież sci-fi nie musi być w kosmosie. Ciekawa rzecz, ale to już z "lżejszych" "ciężkich" tytułów. Dużo psychologi i bardzo poparte teoriami naukowymi. Tak jak w wypadku "Ślepowidzenia" to kilka stron tytułów z autorami drobnym drukiem. Nieścisłości dość niewielkie, ale to w końcu fikcja ^^

Jak już jesteśmy pod wodą to mogę podać "Odwet oceanu" SCHÄTZING FRANK VON (nawet nie będę próbował odmienić :P). Jeżeli ktoś nie potrafi zaakceptować jako możliwe takich podwodnych "obcych" to jak by trafił na rasowego kosmitę to by też go olał, bo albo by nie zauważył, albo uznał, że coś takiego jest niemożliwe. Tak, jakby nie patrzeć niemal wszyscy kosmici z jakimi się zetknąłem są podobni do ziemskiego życia.


"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi, jakimi
wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy"
   

 

amberlight_ad.png

Mój referral: STAR-ZZXF-MJF6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wam polecę troszkę nietypową pozycję:

"Tanatonauci" Bernarda Werbera. Jedyne co powiem to, że to na pewno jest Science-Fiction, ale bardziej zbliżona do pozycji Julka Verna niż w ostanio modnym rozumieniu sci-fi. 

 

Z innych ciekawych i już bardziej klasycznych pozycji polecam serię Elizabeth Moon "Esmay Suiza". Co ciekawe autorce udało się przemknąć jakimś cudem przez cenzurę politycznej poprawności będącą plagą ostatnich lat ;)


sygn.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można to co wymienię traktować jako scifi lub upierać się że jest to fantasy, ale mimo wszystko gorąco polecam:

Wh40k:

Dan Abnett: 

1. Cykl Duchów Gaunta - praktycznie cały jest bardzo dobry, może z jedną lub dwoma słabszymi pozycjami, ja osobiście z uwagi na "nielubienie" polskich tłumaczeń czytam sobie jako obmibusy w oryginale (podobnie jak G&F).

2. Trylogia Eisenhorna

3. Trylogia Ravenora

William King (i kooperanci) - cykl Space Wolf.

Dobra jest też pierwsza trylogia cyklu "Herezja Horusa" później już wiele zależy od konkretnego autora są książki dobre ale są i słabe.

 

Do Wiecznej Wojny Haldemana warto sobie jeszcze doczytać Wieczny Pokój. Takich klasyków jak Lema, Asimova czy Dicka poczytać warto. Tylko kiedy... ;)


81fdd98d-c046-4380-baf9-104380c4eec2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, komandor_tarkin napisał:

Takich klasyków jak Lema, Asimova czy Dicka poczytać warto. Tylko kiedy... ;)

jak to kiedy? Między kolejnymi patchami SC jest przecież dużo czasu ;)

 

Z bardziej klasycznego s-f polecę dzisiaj:

- Brian Aldis- "Non stop"

- Larry Niven - "Pierścień"


sygn.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hel3 Grzędowicza

Naprawdę przyzwoite czytadło. SF. Polska za 20-50 lat (ewidentnie pisane przed wyborami 2015 - dziś wizja pewnie byłaby inna he he he ).

Napisane barwnie, czasem wesoło, czasem serio.

Zawiera smaczki.

Zwykle autorzy unikają nazw rzeczywistych produktów. Wyguglałem papierosy (po obrazie) i odtąd sprawdzałem.

Radzę wyguglować tekst piosenki w knajpie (słuchanej przez ludzi z night-shift). Można posłuchać. Wtedy naprawdę robi się klimat.

Mi się podobało :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj zmarł Brian W. Aldiss autor takich powieści jak "Non stop", "Cieplarnia" trylogia Helikonii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, "Non stop" czytałam jako szczeniak w ogólniaku... Szkoda.


Jakiś post jest interesujący, pomocny, zabawny, denerwujący? Skorzystaj z systemu reakcji - autor będzie mieć większą motywację, by napisać kolejne lub się poprawić! Masz pytanie do admina? Zajrzyj tutaj.

:miecio: :ad: sig_neb.png :ad: :miecio: 

banner-discord-ga-ad-scpl.png
Power tends to corrupt; absolute power corrupts absolutely. - Lord Acton
Frankly, my dear, I don't give a damn. - Rhett Butler

I am the Law. - Judge Dredd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pożyteczne i przydatne zestawienie naprawdę wartych uwagi książek SF

 

http://www.wykop.pl/ramka/3884423/najlepsze-ksiazki-sf-ktore-warto-przeczytac/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ @Berecik26 wczoraj polecał audiobooki pomyślałem, że też coś polecę z tego typu sposobu obcowania z literaturą :)

Ja od początku roku również oprócz czytania miałem okazję wysłuchać kilka pozycji:

I tak polecam cykl "Wspomnienie o przeszłości Ziemi" Cixin Liu http://lubimyczytac.pl/cykl/13580/wspomn...osci-ziemi

Fajna choć trochę ciężkawa literatura s-f i nie wiem czy udałoby mi się to przeczytać, bo w wydaniu papierowym to łącznie jakieś 2000  stron ;) ale słuchało się całkiem fajnie.

Z lżejszych również w naszych klimatach pozycji polecam książki Evana Currie:
"Odyssey One" 6 książek http://lubimyczytac.pl/cykl/1251/odyssey-one
"Hayden War" 7 książek http://lubimyczytac.pl/cykl/9438/hayden-war .W 6 tomie statek i baza ludzi nosi nazwę "Polska" i ma polskiego kapitana Wink Aktualnie od wczoraj słucham 7 tom ...

Wszystko do odsłuchania dostępne do kupienia lub w abonamencie na audioteka.pl https://audioteka.com/pl/

Edytowane przez Dako

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z klasyki brakuje mi tu serii:

Dodatkowo polecam Syndrom Everetta(Ulysses, Cassandra) Jarosława Ruszkiewicza  Dość spore tomiszcza w większym formacie, czyta się dość lekko. Uniwersum jak na raze dość słabo opisane większość akcji toczy się na Ziemi ale są kosmici i bitwy kosmiczne jest sztuczna inteligencja, światy równoległe i komunikacja z przesunięciem w czasie. (jak by co mogę pożyczyć ebooka)


P.S. Zapomniałem wspomnieć o klasycznej  space opera Skoki Stephena R. Donaldsona.

Edytowane przez Vanter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zabrać trochę e-booków, więc jeśli macie za dużo wolnego czasu to częstujcie się
https://drive.google.com/open?id=19Bp0aZyGSmKKW8NPYptelReAz7W0HtE3

p.s. uważam was za członków mojej rodziny ;)

Edytowane przez Vanter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cień - premiera nowego cyklu "Kroniki Kaitanu". Może wezmę się za nią w przyszłym tygodniu.
Podobno fanom Star Wars powinna przypaść do gustu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Podobna zawartość

    • Przez Nebthtet
      Zapewne wielu z was kojarzy serial Black Mirror - dostępną na Netfliksie serię epizodów S-F. Jeśli nie mieliście okazji jeszcze się z nią zapoznać, to polecam nadrobienie tego błędu.
       
      Niedawno rozpoczęta kampania reklamowa czwartego sezonu Black Mirror zaowocowała trailerem, a nowy sezon serialu zostanie udostępniony już 29/12/2017.
       
    • Przez Nebthtet
      Takie oto dzieło trafi do kin 20. października. Mam nadzieję, że trailer nie zawiera wszystkich fajnych scen, jakie są w filmie, bo zapowiada się ciekawie. Jest podróż w czasie, Warszawa i trochę efektów specjalnych.
       
      Cytując opis trailera:
       
       
    • Przez Yodokus
      Film godny uwagi, chociaż nie wszystkim się spodoba zawiła i mroczna fabuła oraz zakończenie zmieniające obraz całego filmu i jak w moim przypadku rodzące pytanie: czy to co ja właśnie oglądnąłem to było jest czy będzie. Świetne kino i dobra muzyka.
       
       
    • Przez Nebthtet
      Już wkrótce brytyjski Channel 4 wraz z Amazonem pokażą nową serię SF. Kojarzycie Black Mirror? To właśnie na owym kanale się narodziło. Teraz, gdy jest w netflixie stacja próbuje zastąpić go w ramówce właśnie tą nową serią. Serial ma być oparty na podobnym schemacie co Black Mirror - każdy odcinek będzie osobną zamkniętą całością z inną obsadą.
       
      IMO jest na co czekać - proza Philipa K. Dicka to coś niesamowitego i niejednokrotnie można się było przekonać że da się ją dobrze adaptować na duże i małe ekrany. Obsada też robi wrażenie - w jej skład wchodzą m. in. Brian Cranston, Liam Cunningham, Benedict Wong, Anna Paquin czy Steve Buscemi. Scenarzyści też mają ciekawe dokonania na kontach.
       
      Pierwszy odcinek zostanie wyemitowany już w niedzielę 17.09 o 21:00 GMT (czyli 22:00 naszego czasu). Kto będzie oglądać niech da znać, czy się spodobało.
       
      Więcej (w tym opisy i najważniejszą obsadę poszczególnych odcnków) znajdziecie tutaj.
       
       
       
    • Przez Jazz
      I jak by tego było mało. Fox zaprezentował nowy serial komediowy w klimatach Star Treka. Zapowiada sie niezły odolt
       
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności